Váš nos ví, co potřebuje Vaše tělo!

Jistě už jste někdy slyšeli, že člověk má čichovou paměť.

Čichová paměť patří k našim nejpůvodnějším. V dávné minulosti se podílela na přežití člověka. Naštěstí nám tato schopnost – spojovat vůně s určitými vzpomínkami – zůstala dodnes.

Při pouhém závanu známé vůně se nám spojí s událostmi, osobami, střípky z našeho života, které už jsme měli zasunuté hluboko v paměti a měli jsme za to, že jsme zapomněli. Jsou to vzpomínky příjemné – na vůni povlečení v babiččině posteli, babiččiny kuchyně, tátovy kolínské, mámina šátku. Vzpomínky nás odnesou zpátky do dětství, do příjemných chvil.

images

Já jsem takto nedávno objevila vůni naší laboratoře na vysoké škole.Tak mě to překvapilo, že ta směsice vůní a chemických pachů opravdu existuje v jedné lahvičce a ne jen na tom konkrétním místě! Byla ta vzpomínka příjemná, na studentská léta, bezstarostný čas, kdy vše je otevřené a možné.

Někdy to mohou být i vůně, které nám evokují nepříjemné situace nebo i osoby, se kterými jsme se necítili dobře nebo nám dokonce ublížily. Taky mám pár takových vůní a i když firmy, které je vyrábějí a ty parfémy samotné za nic nemůžou a je to již spoustu let, já už si je nikdy nekoupím. Je to uloženo v archivu vůní v mém mozku a nic to nesmaže.

Vůně a pachy nás provázejí od narození. Podle nich miminko pozná svou mámu a neomylně začne plakat, když se ona vzdálí a chová ho někdo jiný. Když se mi narodil můj první syn, měli jsme velké problémy s usínáním a už tehdy před 18 lety mi naše osvícená paní doktorka poradila dát mu do postýlky šátek nebo tričko, které jsem celý den nosila. Dítě stále cítí vůni mámy a cítí se tak v bezpečí.

Vůně a čich jsou také důležité při výběru partnera. Ne nadarmo se říká, že nám musí ten druhý vonět anebo, že ho nemůžeme ani cítit. Určitě znáte takové situace ze svého života. Nedá se to rozumově vysvětlit, prostě to cítíte.

Jedná se ale o přirozenou vůni či pach člověka, který je dnes často doslova přebit syntetickými parfémy a kolínskými vodami. K tomu se ještě přidá užívání hormonální antikoncepce  a tento chemický koktejl pak vede ke zmatení a výběru partnerů, kteří se k sobě geneticky nehodí. Příroda ale takový výběr nepodporuje a i to může být jeden z důvodů neplodností párů nebo genetických vad dětí. Odpojili jsme se od svých instinktů. Nemáme už nos na to, co je pro nás dobré.

S každým klientem, který přichází na aromaterapeutickou masáž či namíchání individuální směsi, procházím vstupní dotazník a ptám se na jeho záměr, jeho zadání. Někdo si potřebuje jen odpočinout, relaxovat a zpomalit v hektickém životním tempu, někoho bolí záda, další má  problémy se zažíváním nebo je stále nachlazený.

Oleje

Na základě jeho zadání navrhnu do směsi éterické oleje a začíná alchymistická práce. Většina na první návštěvě řekne: „Něco mi vyberte, já tomu nerozumím, to je jedno“. Na to se jen usměju a odpovídám: „ Ale rozumíte, Váš nos ví, co potřebuje Vaše tělo!“ a začínáme očichávat a vybírat. Začíná je to bavit a jsou sami sebou překvapení…dovedou zcela jasně říct, co jim voní, co je pro ně dobré. Vznikne pak jedinečná směs jen pro tohoto člověka pro tuto chvíli.

Při dalších návštěvách si už více věří a je zajímavé sledovat jejich vývoj i rozdílnost směsí. Více věří svému tělu, učí se mu naslouchat a být s ním ve spojení. Je to cesta transformace.

To na této práci miluji a děkuji, že mohu být voňavým průvodcem jejich životem!

Petra Torová
Mou vášní jsou vůně. Miluji aromaterapii a přírodní kosmetiku. Pomáhám svým klientům být zdraví a krásní díky darům přírody - a ráda to naučím i Vás! Můj příběh najdete zde>>
Komentáře